Skip to main content

Prefabrykacja: Recepta na łatwiejszą budowę domu.

Prefabrykacja od dawna reklamowana jest jako odpowiedź na szybsze, inteligentniejsze i bezpieczniejsze konstrukcje. Prefabrykacja po cichu zmienia sposób, w jaki działa inżynieria i budownictwo. Firmy i konsumenci zaczynają dostrzegać, w jaki sposób ta zmiana w budownictwie usprawnia ich działalność i zapewnia przewagę na nowoczesnym placu budowy.

Dlaczego prefabrykacja?

 

Prefabrykacja jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów oszczędzania zasobów budowlanych, zmniejszania ilości odpadów i konstruowania budynków w szczególnych parametrach z zachowaniem wąskich tolerancji i w krótkich terminach. Prefabrykacja wymaga jednak metodologii opartej na projektowaniu, która wymaga większego wkładu na początku projektu. Korzystając z tego podejścia można wznosić budynku o wyższej jakości w krótszym czasie i po niższych kosztach niż w przypadku tradycyjnych metod budowlanych.

Potwierdzeniem tego jest budownictwo przy pomocy lekkich ram stalowych. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania i maszyn, budynki można produkować zgodnie z precyzyjnymi specyfikacjami oraz szybko i łatwo prefabrykować i wznosić przy użyciu niskowykwalifikowanej siło roboczej. Dodatkowo proces może być uzupełniony o kolejne etapy już na poziomie produkcji prefabrykatów. Ściany mogą zostać uzupełnione o panele, izolację, okna, przewody elektryczne, hydraulikę czy nawet gniazdka.

 

Dzięki prefabrykacji jesteśmy w stanie bardziej panować nad jakością wyprodukowanych konstrukcji, ponieważ wszystkie elementy produkowane są w jednostajnych warunkach. Precyzyjne, maszynowe wytwarzanie ścian i dachów domów lub innych budynków niweluje możliwe problemy jakościowe, a ewentualne problemy są możliwe do wykrycia podczas procesu produkcji i zlikwidowane przed dostarczeniem na plac budowy.

Rola prefabrykacji w przyszłości?

 

Postęp w technologii i materiałach oznacza, że prefabrykacja jest obecnie bardziej opłacalna i atrakcyjna niż w przeszłości. Szacuje się, że dzięki wysoce zaawansowanemu oprogramowaniu i zaawansowanemu sprzętowi produkcyjnemu montaż lekkich ram stalowych jest o 50% szybszy niż w przypadku tradycyjnych metod budowlanych. Lekka rama stalowa wytwarza również mniej odpadów, ponieważ może być prefabrykowana do dokładnych wymiarów.

 

Rosnąca potrzeba oszczędzania zasobów i zmniejszania odpadów sprawia, że prefabrykacja już teraz staje się dominującą metodą budowy przyszłości.